SPŁYWY BORY TUCHOLSKIE - KAJAKI BORY TUCHOLSKIE - SPŁYWY RYTEL - KAJAKI RYTEL

Niezbędnik kajakarza czyli co zabrać ze sobą w podróż

Noc pod gwiazdami

Przed wyprawą warto sprawdzić materac i namiot, zaimpregnować tropik. Pamiętajmy też o latarce, fince, sztućcach (niezbędnik) . Biwakowanie dozwolone jest tylko na oznakowanych polach namiotowych, są one oznaczone na każdej mapie szlaku. Opisy szlaków dostępne są w naszej wypożyczalni.

Bikini i polar

Przy pakowaniu bagażu należy pamiętać, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Więc oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się polar, bluza lub sweter oraz długie spodnie. Oprócz klapek, radzimy zabrać też pełne buty, a kurtka przeciwdeszczowa i nakrycie głowy chroniące przed palącym słońcem to absolutny mus.

Nie tylko polopiryna

Przed wyjazdem warto odwiedzić aptekę, oprócz leków na przeziębienie radzimy zakup: środków przeciw komarom, maści po ukąszeniu, kremów lub balsamów do opalania z wysokim filtrem, maści na oparzenia słoneczne, środków opatrunkowych. Nie zapominajmy też o układzie pokarmowym, nie zawsze nasz organizm dobrze znosi zmianę odżywiania.

Kiełbasa ogniskowa i konserwa turystyczna

Planując ilość prowiantu, warto sprawdzić czy na szlaku są możliwości uzupełniania zapasów. W opisach rzek są informacje, gdzie znajdują się sklepy spożywcze. W większości przypadków nie ma sensu zabieranie ze sobą z domu żywności na tygodniową wyprawę, chyba że wybierzemy mało uczęszczany szlak.

Wędka czy sardynki w puszce?

Nie ma jak świeża rybka, ale zanim wyruszymy na połów warto dowiedzieć się czy oprócz karty wędkarskiej nie będzie potrzebne nam dodatkowe zezwolenie na wędkowanie na konkretnym akwenie. Zezwolenia takie sprzedawane są w sklepach wędkarskich w danym regionie.

Karta czy gotówka?

Wybierając się na spływ, szukamy raczej miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, malowniczych rzek meandrujących pośród pasów itp., wiec proszę się nie dziwić, ze w napotkanych wioskach nie znajdziemy bankomatów a i miejsc, gdzie można zapłacić kartą jest niewiele.

Bezpieczeństwo na wodzie

Z kartą pływacką i bez

Przed spływem warto sprawdzić poziom trudności szlaku. Ale nawet na najłatwiejszym przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem one mogą uratować wam życie. Szczególnie przy wietrznej pogodzie, nie pływajcie bez kamizelek.

Dziecko w kajaku

Dlaczego nie? Pod warunkiem, w kamizelce asekuracyjnej lub ratunkowej i pod opieką osoby dorosłej.

Nocny spływ

Pamiętaj, że pomoc w razie wypadku w ciemnościach będzie bardzo trudna lub wręcz nie możliwa. Po zmroku nie zauważysz kamieni i konarów drzew, tam i progów wodnych.

Piłeś? - Nie płyń

Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie.

Zawsze warto zebrać informacje o szlaku

Im więcej wiemy o danej rzece, tym lepiej. Zawsze dobieraj trasę do swych możliwości. Największym niebezpieczeństwo dla kajakarza na rzece stwarza spiętrzenie wody. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę.

Kajakarz kajakarzowi pomoże

Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może samemu też kiedyś się przyda.